Sublime Text 2 – Perfekcyjny edytor dla programisty

Łukasz Piotrowski Komentarzy 0

  Witacie mili!

  Dziś postanowiłem, że zacznę cykl wpisów dot. wspaniałego edytora jakim jest
  Sublime Text 2.

  Słowem wstępu powiem że jest to jeden z lepszych (o ile nie najlepszych) "kombajnów" o bardzo lekkim interfejsie.


  Czym jest Sublime Text?

  Suma sumarum można zadać sobie pytanie czym nie jest albo czego nie potrafi ten program. Największą wadą jest to, że nie robi kawy. Ale od czego ma się gosposię.

  Sublime jest bardzo lekkim edytorem sprawdzającym się nawet w najtrudniejszych warunkach programistycznych. Jego interfejs powala prostotą i funkcjonalnością. Nie znajdziemy tutaj mnogości ikonek znajdyjących się w różnych IDE, ani masy okienek bocznych. Czysta wręcz minimalistyczna otoczka która daje nam obszar pracy a nie miejsce zawalające niepotrzebnymi duperelami. Bo ile z tych elementów IDE korzystamy? Prezencja zatem jest idealna.

  Okno główne

  Okno główne

  Magia Sublime

  Ktoś mi powie: "Skoro nie ma interfejsu to jak z tym pracować komfortowo?"
  Ano, to samo można powiedzieć o edytorze VIM. Sublime posiada wiele skrótów które wywołują konkretne akcje. I tak np:

  Ctrl+Alt+P – Menu wyboru projektów wcześniej zapisanych.

  Ctrl+Alt+P = Menu Projektów

  Ctrl+Alt+P = Menu Projektów

  Ctrl + R – Menu wyszukiwania metod. Dzięki niemu odnajdziemy klasę lub metodę w otwartym pliku.

  Ctrl+R = Menu wyszukiwania metod

  Ctrl+R = Menu wyszukiwania metod

  Ctrl + P – Otwarcie dowolnego pliku w dowolnej lokalizacji z pośród otwartych folderów. Wpisz nazwę a zobaczysz listę plików które można otworzyć.

  Ctrl+P = Otwiera pliki

  Ctrl+P = Otwiera pliki

  Ciekawostka

  Jeżeli szukasz pliku z polecenia Ctrl+P i znajdziesz właściwy to dopisując @na końcu masz możliwość wyszukiwania klasy/metody w zaznaczonym pliku.

  Ctrl + G – Przechodzi do linii o zadanym nr.

  Ctrl + Shift + P – Otwiera globalne menu. To tutaj znajduje się całe centrum dowodzenia. Znajdują się tam w większości przydatne polecenia.

  Ciekawostka 2

  Jeżeli wyszukujemy pliki lub metody możemy pisać kontekstowo. Oznacza to tyle że nie musimy wpisywać dokładnych nazw a jedynie litery które w kolejności wpisywania występują po sobie np:

  Wpisując idx program może znaleźć plik index lub katalog ixondinix, ponieważ wpipsany ciąg liter występuje w wyrazach w takiej samej kolejności ale nie koniecznie dokładnie tak samo.

  Wyszukiwanie kontekstowe

  Wyszukiwanie kontekstowe

  To są napotrzebniejsze skróty któych jest o wiele, wiele więcej. Jednak przydatność pozostałych uzależniona jest od potrzeby, chwili, chęci ich uczenia się lub definiowania inaczej.

  A skoro już jesteśmy przy definiowaniu parę słów o…

  Konfiguracja

  Konfiguracja w sublime jest niezwykle prosta, intuicyjna i nie wymagająca wielkiej wiedzy. Oparta jest ona o pliki JSON. Jest ona jeszcze prostsza niż pliki XML bo nie zawierają zbędnych tagów. Prostota, szybkość i mnogość pokazują że takie rozwiązania są wręcz idealne.

  Dodatkowo aby było ciekawiej pliki konfiguracyjne są podzielone na 2 grupy: Default i Users.

  Te pierwsze (Defaults) są domyślną koniguracją która jest dostarczana z pluginem bądź samym prorgamem. Istotne jest to że ta konfiguracja jest zawsze nadpisywana podczas robienia updateu.

  Users natomiast jest konfiguracją indywidualną. Jest niczym innym jak nadpisaniem domyślnych ustawień i zatrzymanie ich nawet podczas aktualizacji pakietów czy programu. Takie rozwiązanie powoduje elastyczność tworzenia konfiguracji, oraz łatwość powrotu do ustawień pierwotnych.

  Na uwagę zasługuje również szybkość zastosowywania zmian zmienionej konfiguracji. W 99% po zmianie wartości wystarczy zapisać plik by już po dosłownie sekundzie było widać zmiany. Ten 1% wynaga ponownego uruchomienia programu. A są to chyba tylko 2 przypadki: aktualizacja programu oraz instalacja Package Manager.

  Dla VIMowców

  Sublime umożliwia także posługiwanie się nim w pewnym stopniu podobnie do edytora VIM. Aby tego dokonać, w konfiguracji należy wywalić ignorowany pakiet Vintage, a już po chwili będziemy się cieszyli VIMode.

  Package Controll

  Sublime obsługuję bardzo dużo dodatków w postaci pluginów pisanych przez społeczności. Znaczna wiekszość jest darmowa, a tylko kilka/naście są płatne (ale dostępne np. w wersji okrojonej).

  Aby bawić się dodatkowymi wtyczkami musimy albo pobrać ręcznie wtyczkę np. z repozytoriów GitHub i zainstalować ręcznie albo zainstalować Package Controll który robi to za nas.

  Dostępny jest on pod tym adresem: https://sublime.wbond.net

  Jest tam też masa dodatków które możemy pobrać przy pomocy ww. managera.

  Podsumowanie

  O Sublime można by pisać całymi godzinami i całe książki. Możliwości wykożystania tego edytora są ogromne a to dzięki jego banalnej prostocie oraz licznością dodatków które przydadzą się w różnych sytuacjach dla programistów. Śmiało może zastąpić takie środowiska jak NetBeans czy nawet Eclipse.

  Za sprawą bardzo małego zużycia pamięci oraz poleceniom ułatwiającym pracę staje się on edytorem idealnym.

  Inne artykuły

  Top