HeidiSQL – MySQL i MSSQL Manager

Łukasz Piotrowski Komentarzy 0

  Witajcie.

  Wielu programistów pod Linuksem boryka się z problemem wyboru odpowiedniego narzędzia do obsługi swojej bazy danych. Jedni instalują MySQL Workbench, inni wybierają płatne rozwiązania. Jeszcze inni natomiast szukają darmowej protezy która w maksymalnym stopniu pozwoli im na wygodne korzystanie. Przyznam szczerze, że do niedawna sam byłem w podobnych dylematach. Ale zaczynając pracę w pewnej firmie koledzy uświadomili mnie i pokazali tytułowy program – HeidiSQL


  Czym jest?

  2_main_screenHeidiSQL jest bardzo przyjemnym managerem baz MySQL oraz MSSQL pod Windows. Niestety nie ma swojego klona pod Linux ale świetnie działa z Wineco czyni go narzędziem idealnym. Autor na swojejstronie podaje pokaźną listę Features. Ja postaram się omówić tylko maleńką cząstkę aby pokazać jak bardzo ten program podbił moje i wielu innych programistów.

  Wybieramy serwer

  2_serwer_choice Zaraz po uruchomieniu programu ukazuje nam się małe okienko w którym możemy zdefiniować swoje serwery. Mamy do wybory MySQL lub MSSQL w wielu wariantach konfiguracyjnych m.in. SSH, Tunelowanie TCP i inne. Dodatkowo wybór kompresji w przypadku gdy nasz serwer jest zdalny. Zaoszczędzimy w ten sposób czas (o ile jest dost. na serwerze). Okienko jak okienko nie jest specjalnie rozbudowane i ma to czego potrzeba najbardziej na starcie.

  Główne okno

  HeidiSQL - Okno główne

  HeidiSQL – Okno główne

  Główne okno w którym przyjdzie nam pracować jest przystępne. Po lewej mamy listę baz wraz z tabelami w ładnym drzewku które możemy filtrować w 2 polach ponad nim, a po prawej widok szczegółowy w zależności co mamy wybrane.

  Na miły akcent zasługują zielone paseczki w drzewku i szczegółach które odzwierciedlają wielkość danej tabeli względem największej dostępnej. Dzięki temu widzimy które tabele zajmują proporcjonalnie ile miejsca. Ot takie fajne małe coś.

  Wszystkie najważniejsze ekrany zostały bardzo logicznie skatalogowane w zakładki dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, a szybko możemy wyszukać interesujące nas okienko.

  2_relationsJeżeli wybierzemy z listy jakąś tabelę to w zakładkach dostaniemy mnogość opcji jej dotyczących. W śród nich znajdziemy edycję kluczy, indeksy, kod SQL Create do utworzenia tabeli, oraz opcje samej tabeli np. zmiana kodowania, nazwy itp.

  Jak widać wszystko mamy bardzo ładnie poukładane pogrupowane, a znalezienie opcji nie zajmuje więcej niż 2 kliknięcia. Prostota, szybkość, elegancja.

  Wyszukiwanie

  2_mass_searchW prawdzie czy może nas zaskoczyć wyszukiwanie w takim programie. Autor postanowił chyba ułatwić trochę życie dla ludzi leniwych. Mamy bowiem dostępną wyszukiwarkę Bazodanową, która szuka wszędzie, we wszystkich polach we wszystkich zaznaczonych bazach frazy. Możemy wybrać konkretny typ pola które ma być przeszukiwane i rozróżnianie wielkości znaków.

  W wyniku wyszukiwania dostaniemy zakładki (nazwa tabeli) wraz z wyszukanymi krotkami spełniającymi nasze kryterium. No dobrze, ale po co to nam. Ano możemy teraz w polu kwerendy napisać sobie zapytanie UPDATE które będzie wykonane TYLKO dla tych wyszukanych rekordów. Przemiłe i jakże użyteczne.

  Eksport tabeli/bazy/wierszy

  Kolejnym bardzo ważnym i niezwykle przydatnym jest możliwość eksportu bazy lub tabeli. Ktoś się zapyta pewnie "Ot mi wielka rzecz, phpMyAdmin też ma eksport". To prawda, ale jak wiemy PMA nie zawsze chce działać jak my tego chcemy.

  Aby wyeksportować coś klikamy prawym na coś albo z drzewa po lewej albo na zaznaczone wierze po prawej (tabele) i klikamy Eksportuj bazę danych jako SQL.2_export
  Naszym oczom ukaże się małe okienko pozwalające ustawić klika parametrów. Są to m.in. Dane, Wyjście, ew. Plik.

  Dane pozwalają nam określić w jaki sposób będziemy importować dane do bazy. Czy mają to być zwykłe INSERT, czy DELETE+INSERT a możeREPLACE. Są jeszcze INSERT IGNORE, i No Dataktóre nie wyeksportuje żadnych danych, a jedynie strukturę bazy.

  Jako wyjście mamy zdefiniowanych kilka możliwości.

  • One big file – Wyeksportuje nam zaznaczone dane do jednego zbiorczego pliku SQL
  • Directory – Zrobi eksport każdej Bazy do oddzielnego folderu i dodatkowo każdą tabelę do oddzielnego pliku. Przydatne jeżeli mamy wiele baz i chcemy zrobić eksport z podziałem strukturalnym DB/Baza/tabele
  • Clipboard – To samo co big file tyle że do schowka
  • Database – Wrzuci wynik eksportu do wybranej bazy która znajduje się na tym samym serwerze co źródło.
  • Server – I w końcu kwintesencja. Eksport z jednego serwera na inny. Przydatne podczas robienia migracji.

  Mała uwaga

  Jeżeli będziemy chcieli zrobić eksport widoków, funkcji lub procedur spotkamy się z jednym mankamentem. Eksport generuje własność DEFINER które przyjmuję nazwę użytkownika który utworzył dany obiekt. Z reguły jest to użytkownik dla którego jesteśmy zalogowani. Aby wykonać import takich danych musimy mieć utworzonego takiego samego użytkownika na serwerze docelowym, inaczej nie zaimportujemy.

  Jednym z wyjść jest usunięcie własności DEFINER z Funkcji, Procedur, Widoków.

  Podsumowanie

  Słowem podsumowania. HeidiSQL jest wyśmienitym programem do obsługi baz MySQL oraz MsSQL. Pomimo tego, że program jest dedykowany dla Windows wszelkiej maści to świetnie działa w środowisku Linux pod Wine. Notabene screeny są zrobione przeze mnie właśnie pod pingwinkiem w XFce. Warto zainteresować się instalacją NightBuild-ów ponieważ autor bardzo często wydaje poprawki. Program sam dba o sprawdzenie aktualizacji i jeżeli znajdzie to podczas uruchomienie zapyta nas czy pobrać nową stabilną czy nocną.

  Warto też nadmienić że paczka instalacyjna mieści się w ok 6MB, a po uruchomieniu u mnie rezerwuje sobie 30MB co czyni ten program bezkonkurencyjny w porównaniu z innymi.

  Na koniec powiem tylko że polecam z czystym sumieniem wszystkim, którzy mają styczność z MySQL

  Strona Autora: HeidiSQL – MySQL and MSSQL made easy

  Inne artykuły

  Top