5 przydatnych paczek dla Laravel – cz. 2

Łukasz Piotrowski Komentarzy 0

  Cześć wszystkim.

  Jakiś czas temu publikowałem Wam pierwszą część z cyklu 5 przydatnych paczek dla Laravel.
  Dziś publikuję kolejną listę która bardzo ułatwi pracę i przygotowanie ciekawych projektów nie koniecznie bardzo dużym nakładem pracy.

  Dzisiejsza lista prezentuje się następująco:
  – Nested Sets (L4/L5?)
  – TwigBridge (L4/L5)
  – Confide – Autentykacja(L4)
  – Entrust – System uprawnień (L4/L5)
  – Laravel-Translatable – l10n(L4/L5)


  Nested Sets

  Zaczynając przygodę z Laravel miałem pustkę po przejściu z CakePHP które to miało Nested Set już z automatu wbudowane w swoje Core. Z racji dość skomplikowanych operacji podczas dodawania/usuwania czy edycji danych w drzewie niewiele programistów decyduje się na wykorzystanie. Jednak raz zaimplementowana przynosi wiele dobrego.

  Paczka którą prezentuję jest dedykowana dla Laravel 4 jednak wchodząc na GitHub projektu możemy znaleźć fixy które "naprawiają" działanie dla Laravel 5.

  Do pobrania

  – GitHub: https://github.com/etrepat/baum
  – Composer:

  composer require baum/baum

  TwigBridge

  Gratka dla ludzi którzy znają system szablonów Twig i nijak nie są w stanie ścierpieć Blade. TwigBridge pozwala używać Twig jako systemu szablonów. Tyle. Wystarczy pobrać paczkę, i już możemy cieszyć się nowym parserem. Cóż powiedzieć, brać i się cieszyć.

  Do pobrania

  – GitHub: https://github.com/rcrowe/TwigBridge
  – Composer:

  composer require rcrowe/twigbridge

  Confide

  Confide jest paczką dedykowaną tylko dla Laravel 4.
  Paczka udostępnia gotowy model logowania/rejestracji użytkowników. Wszyscy wiemy jak nudne jest klepanie kolejnego logowania czy rejestracji. Tutaj mamy:
  – Logowanie wraz z opcją "zapamiętaj"
  – Rejestrację
  – Resetowanie hasła
  – Potwierdzenie konta
  oraz wiele innych smaczków.

  Ciekawostką jest ze autor udostępnia również wersję dedykowaną dla MongoDB.

  Do pobrania

  – GitHub: https://github.com/Zizaco/confide
  – Composer:

  composer require zizaco/confide

  Entrust

  Entrust to jedna z wielu paczek tego samego autora co Confidle która to dodaje nam do naszego systemu uprawnienia i role.
  Dzięki temu możemy tworzyć systemy uprawnień dostępów do modułów/kontrolerów/zasobów. Dodatkowo mamy możliwość poza samymi rolami tworzyć rózne Grupy np. administratorzy, redaktorzy, goście itd.

  Samo dodawanie Ról i Grup zostało uproszczone poprzez przyjazne i intuicyjne metody. Mamy do dyspozycji filtry dla Route.

  Do pobrania

  – GitHub: https://github.com/Zizaco/entrust
  – Composer:

  composer require zizaco/entrust

  Laravel-Translatable

  Laravel-Translatable to chyba najlepsza paczka jaką udało mi się znaleźć oferująca możliwość tworzenia wielojęzycznych serwisów na podstawie BD i tłumaczeń. Znowu jest to ukłon w stronę użytkowników CakePHP którzy mieli taką funkcjonalność z marszu.

  Laravel-Translatable do poprawnego działania wymaga aby tabela którą chcemy tłumaczyć posiadała obok tabelę na tłumaczenia oraz w Modelu dla którego chcemy tłumaczyć załączenia Trait. Po odpowiedniej konfiguracji bardzo łatwo zapuścić się w wir tłumaczeń.

  Zaletą jest to, że pobieranie danych z bazy nie wymaga kompletnie żadnych dodatkowych metod, parametrów. W teorii możemy pobrać paczkę do już działającego systemu, utworzyć tabele, wypełnić je, ustawić język i koniec. Powinno zadziałać.

  Zresztą na stronie projektu bardzo klarownie jest wszystko opisane.

  Do pobrania

  – GitHub: https://github.com/dimsav/laravel-translatable
  – Composer:

  composer require zizaco/entrust

  Podsumowanie

  Kolejna porcja paczek za nami. Mam nadzieje że przydadzą się Wam w tworzeniu mega wypasionych serwisów, a w oczach pracodawców wypadniecie na Master Koderów którzy robią robotę 10x szybciej.

  Dajcie znać czy Wam się podoba, czy się przyda no i oczywiście propozycje na kolejny zbiór "must have" dla Laravela.

  Pozdrawiam Hej!

  Top